Co robimy?

By supermarkety były uczciwe!

Dzięki swej silnej mocy nabywczej oraz dwojakiej roli – jako kupca i dostawcy dla konsumentów końcowych – supermarkety wywierają istotny wpływ na globalny łańcuch dostaw.

Choć większość supermarketów w dalszym ciągu zaopatruje się w marki podmiotów trzecich, ze względu na produkcję marek własnych, rola sklepów wielkopowierzchniowych zmienia się – coraz częściej markety nie działają jedynie jako zwykli handlowcy, ale stają się markami na swoich własnych prawach, z ofertą sięgającą od dyskontowych po marki premium w szerokim asortymencie kategorii.

Zarówno standardy ekologiczne, jak i społeczne owych marek własnych różnią się znacząco i nie pomagają konsumentom w podejmowaniu odpowiedzialnych wyborów. Jednakże przy 40 proc. produkcji marek własnych, przeznaczonej na półki supermarketów w UE, ta kategoria produktów ma ogromny potencjał, by pozytywnie wpłynąć na rosnące wyzwania w kwestii sprawiedliwej i bardziej zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Oto cel projektu SUPPLY CHA!NGE, finansowanego przez UE.