Palmu eļļa

Malaizijas palmu eļļas industrijā pastāv labi dokumentētas, smagas problēmas saistībā ar viesstrādnieku ļaunprātīgu izmantošanu, tai skaitā, izplatītu piespiedu darbu un cilvēktirdzniecību. Vairāk nekā 80% strādnieku palmu eļļas plantācijās ir viesstrādnieki no tādām valstīm kā Indonēzija, Bangladeša un Nepāla.

2014. gadā ASV Valsts departamenta Gadskārtējā cilvēktirdzniecības ziņojumā Malaizija saņēma zemāko vērtējumu, kas nozīmē, ka tās valdība “neievēro minimālos standartus cilvēktirdzniecības novēršanai un nepieliek manāmas pūles, lai tiem atbilstu.” Par spīti ASV Valsts departamenta neviennozīmīgajam lēmumam uzlabot Malaizijai piešķirto kategoriju novērojamo valstu sarakstā, cilvēktirdzniecības eksperti uzskata, ka pārkāpumi un viesstrādnieku ļaunprātīga izmantošana turpinās un valdība nav spērusi nozīmīgus soļus, lai novērstu smago cilvēktirdzniecības problēmu.

2014. gadā Finnwatch publicēja pētījumu, kas atklāja smagus darba tiesību pārkāpumus RSPO sertificētās plantācijās Malaizijā. Saskaņā ar pētījumu viena no lielākajām Malaizijas palmu eļļas kompānijām IOI Group strādniekiem maksāja algas, kas bija zemākas par likumā noteikto minimālo algu, konfiscēja strādnieku pases un ierobežoja biedrošanās brīvību. Liela daļa IOI Group plantāciju strādnieku nebija zināmi viņu darba līguma noteikumi, kas bija rakstīti svešvalodā.

Finnwatch pētījums (angļu valodā) pieejams šeit