Palmový olej

V odvětví výroby palmového oleje v Malajsii existuje mnohokrát zdokumentovaný závažný problém s využíváním dělníků-migrantů včetně rozšířené nucené práce a obchodování s lidmi. Přes 80 % dělníků na palmových plantážích tvoří migranti ze zemí jako Indonésie, Bangladéš a Nepál.

Ve výroční zprávě o obchodování s lidmi za rok 2014, kterou vydalo ministerstvo zahraničí USA, získala Malajsie nejnižší možné skóre, což znamená, že „malajská vláda zcela nenaplňuje minimální standardy (boje proti obchodování s lidmi) a o jejich naplnění ani nijak výrazně neusiluje“. Odborníci na obchodování s lidmi se bez ohledu na nedávné kontroverzní rozhodnutí ministerstva zahraničí USA přeřadit Malajsii do kategorie Tier 2 Watch List shodují na tom, že toto zneužívání nerušeně pokračuje a vláda nepodniká žádné významnější kroky, aby tento závažný problém řešila.

Organizace Finnwatch vydala v roce 2014 zprávu, v níž zmiňuje závažné porušování pracovních práv na malajských plantážích s certifikací RSPO. Podle této zprávy vyplácí velký malajský výrobce palmového oleje IOI Group mzdy nižší, než je zákonná minimální mzda, zabavuje dělníkům pasy a omezuje svobodu sdružování. Velká část dělníků pracujících na plantážích IOI Group nerozumí znění své pracovní smlouvy sepsané v cizím jazyce.

Zprávu organizace Finnwatch Zákon džungle si můžete přečíst zde (v češtině).