V tejto časti nájdete prípadové štúdie špecifických produktov, ktoré sú dostupné u supermarketových značiek v Európe a ktoré sú prevažne produkované za neprijateľných podmienok v krajinách Globálneho Juhu. Všetky informácie na týchto stránkach sú založené na výskume v teréne, ktorý bol zrealizovaný členskými organizáciami nášho konzorcia.

                                

V rokoch 2016 a 2017 budú publikované ďalšie štúdie, sledujte preto medzinárodnú verziu tejto web stránky, kde nájdete najnovšie publikácie.

supplychainge.org/research-eu/

 

Úvod do Privátnych značiek produktov (supermarketových značiek)

 

Globálne má Európa najvyšší prienik supermarketových obchodných značiek svoje trhy na svete. Odhaduje sa, že do konca roku 2015 stúpne ich podiel v EÚ na 40% z celkového predaja potravín. Vlastné značky supermarketov sú často veľmi obľúbené, lebo sú relatívne lacné. Žiaľ vieme, že súťaž o najnižšiu cenu často znamená nedostatočnú pozornosť k zodpovednej produkcii v krajinách, kde sa produkt primárne vyrába. Dodávatelia môžu trpieť rôznymi tlakmi a zneužívateľskými praktikami, ktoré kompromitujú ich prácu a sociálne práva. Napríklad nízke mzdy, nútené nadčasy a neisté zamestnanie – toto všetko je prítomné v obchodoch supermarketových značiek. Najväčšie obchodné reťazce v Európe sú Aldi, Schwarz Gruppe, Tesco a Edeka – na Slovensku z nich nájdeme Schwarz Gruppe (Lidl, Kaufland) a Tesco. Na slovenskom trhu medzi silných hráčov patria ešte COOP Jednota Slovensko a Rewe Group (Billa).  Trhový podiel obchodných reťazcov koreluje s koncentráciou v predaji (potravín) a bol identifikovaný ako kľúčový faktor vytvárajúci tlak na súťaž o najnižšiu cenu medzi obchodnými reťazcami.

 

Privátne značky ako predajná stratégia:

Produkty privátnych značiek maloobchodných predajných reťazcov sú tie produkty, ktoré sa predávajú pod značkou obchodu, ktorý ich predáva. Niekedy sú označované aj ako produkty „vlastnej značky“ alebo „privátnej značky“. Známe značky európskych supermarketov zahŕňajú Euro Shopper, X-tra, Co-op, Gut und Günstig a First Price (u nás Clever, COOP Premium, Tesco Value atď.). Produkty privátnych značiek sa môžu vyrábať v zariadeniach vlastnených inou spoločnosťou, ktoré sa zároveň môžu používať na výrobu inej privátnej značky alebo špeciálne označovaných produktov.

Produkty privátnych značiek sa môžu predávať za nižšie ceny, pretože ich obchody nemusia propagovať zvlášť, čo znamená, že ich marketingové náklady sú minimálne. Takisto majú už pripravený distribučný kanál, čo im zaručuje viditeľné miesto na regáloch obchodov.

Keď boli po prvý krát zavedené na pulty, boli to najmä základné produkty, s jednoduchým balením, ktoré sa propagovali ako lacnejšie, ale s nižším štandardom. Dnes sú však ponúkané aj v prémiových verziách. Maloobchodníci predávajú privátne produktové rady so zámerom zvýšiť lojalitu svojich zákazníkov, posilniť a odlíšiť značku svojho reťazca, odlíšiť sa od konkurencie, zlepšiť svoju pozíciu na trhu a zvýšiť zisky z predaja. Privátne produktové značky sú obzvlášť silnými protihráčmi v produktových radách, kde je iba málo zjavných rozdielov medzi produktami, napríklad múka, cukor či konzervovaná zelenina. 

 

Úloha spojených medzinárodných obstarávateľských aliancií pri obstarávaní privátnych produktových značiek:

Je to bežná črta denného spotrebiteľa predávaných produktov nakupovať v reťazcoch a je tu aj trend smerom k silnej centralizácii obstarávania a logistických operácií. Všeobecne možno povedať, že je v Európe pre nákupcov bežné byť centralizovanejší, ako sú výrobcovia a distribútori. Dôležitými veľkonákupcami v Európe sú AMS; CO-OP; UNITED NORDIC a EMD.

Rozširovanie spojeného medzinárodného obstarávania, ktoré pridáva maloobchodným reťazcom kúpnu silu a podporuje protiprávne obchodné praktiky, ešte viac oslabuje pozíciu tých producentov, ktorí už boli zraniteľní, najmä v ekonomicky rozvojových krajinách.

Súťaž o cenu medzi produktami privátnych značiek a reťazcami rovnako ako medzi jednotlivými predajcami, prebieha často bez ohľadu na životy robotníkov v producentských krajinách a bez ohľadu na životné prostredie.